Okładka książkiKsiążka Ewy Ornackiej „Zrozumieć zbrodnię” jest zapisem rozmów odbytych z doktorem Jerzym Pobochą — założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, prezesem Głównego Sądu Koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wiceprezesem Federacji Polskich Towarzystw Medycznych oraz biegłym sądowym z zakresu psychiatrii, który od blisko czterdziestu lat wydaje opinie w sprawach karnych.

Podstawowy błąd naszego myślenia polega na tym, że postrzegamy innych tak jak samych siebie. Tracimy czujność, myśląc: Nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego, nikt nie jest do tego zdolny”.

Są to w głównej mierze historie największych zbrodniarzy, ale nie tylko. Znajdziemy w niej także wątki dotyczące osób, które popełniły samobójstwo rozszerzone, oszustów i przestępców mniejszego kalibru”.
Ornacka i Pobocha w stosunkowo przystępny sposób przybliżają nam schematy i motywy działania sprawców przestępstw. Pokazują, że lekarze to także zwykli, szarzy ludzie — nie są nieomylni, mało tego, tak samo, jak reszta społeczeństwa, mogą stać się podatni na wpływy innych osób. Z książki dowiemy się nie tylko o niepoczytalnych mordercach, ale też o tych, którzy tę niepoczytalność udają, chcąc uciec przed wyrokiem, jakim jest więzienie. Wraz z autorką i jej rozmówcą wkraczamy w mrożący krew w żyłach świat osób zaburzonych, próbując zbadać zakamarki najmroczniejszych umysłów. Z każdą kolejną stroną zagłębimy się w kulisy działania masowych morderców, psychopatów czy manipulatorów.

Biegły sądowy wskazuje również luki w systemie prawnym, które w znacznym stopniu utrudniają mu rzetelne wykonywanie swojej pracy, oraz zwraca uwagę na fakt, jak dużo pomyłek ma miejsce przy orzekaniu poczytalności osoby oskarżonej o popełnienie czynu karalnego.

W publikacji znajdziemy wiele spraw kryminalnych, zarówno aktualnych, jak i tych, o których pamięć powoli się już zaciera. Dziennikarka i lekarz poruszają w głównej mierze polskie sprawy, ale nie brakuje też wątków spoza granic naszego kraju. A wszystko po to, by uświadomić czytelnikowi, że nie wszystko jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ludzki umysł wciąż pozostaje dla nas wielką zagadką i nie jesteśmy w stanie bezbłędnie przewidzieć zachowania drugiego człowieka ani wpisać go w jakiś konkretny schemat.

Zło od zawsze fascynowało ludzi, choć nie do końca potrafimy ten stan rzeczy racjonalnie wytłumaczyć. Dlatego pozycja „Zrozumieć zbrodnię” powinna przypaść do gustu każdej osobie, która interesuje się mordercami i potencjalnymi motywami, które owym osobnikiem kierują. Jest to wciągająca lektura, napisana przystępnym językiem, bez nadmiaru niezrozumiałej, naukowej terminologii, więc nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu tematyką, bez większych problemów przyswoją wszelkie wartościowe treści w niej zawarte.


 Autor: Kamila Marchel