dsc09767 kopiowanieW dniu 17 listopada 2015 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się pierwszy wykład z cyklu „Spotkania z kryminalistyką”. Przeprowadził go Pan Kacper Choromański – jedyny analityk śladów krwawych w Polsce certyfikowany trzema (wszystkimi) poziomami międzynarodowych szkoleń, a także Członek organizacji międzynarodowej zrzeszającej techników i ekspertów z Analizy Śladów Krwawych – International Association of Bloodstain Pattern Analysts (IABPA), pierwszy Polak zarejestrowany w tym stowarzyszeniu. Tematem prelekcji była „Rekonstrukcja przebiegu zdarzenia na podstawie analizy śladów krwawych”.

Na początku wykładu Pan Kacper wyjaśnił wszystkim obecnym czym jest analiza śladów krwawych, w jakim celu się ją wykonuje oraz omówił na które z siedmiu złotych pytań kryminalistyki można odpowiedzieć na podstawie analizy śladów krwawych. Przedstawiona została również typologia śladów krwawych oraz kształty i wygląd śladów krwawych w zależności od kąta padania. Omówiono także wpływ powierzchni na kształt plam krwawych, a także cechy i typy poszczególnych rodzajów powierzchni. Pan Kacper opowiedział także o metodzie analizy śladów krwawych, jaką jest nitkowanie.

Druga część prelekcji opierała się przede wszystkim na omówieniu konkretnych spraw. Przedstawionych zostało siedem różnych krwawych spraw, które opatrzone zostały intrygującymi zdjęciami. Każdą z nich Pan Kacper omówił pod względem pracy grupy oględzinowej, a także przede wszystkim pod względem pracy analityka.

Po wysłuchaniu wystąpienia Pana Kacpra Choromańskiego wiedza wszystkich zebranych, dotycząca analizy śladów krwawych oraz pracy analityka tego typu śladów z pewnością powiększyła się o wiele istotnych aspektów. Zostały również rozwiane wszelkie mity dotyczące analizy śladów krwawych, które pokazywane są często w popularnym serialu „Dexter”, gdzie tytułowy Dexter również pełni funkcję biegłego z zakresu analizy śladów krwawych. Sam wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów a także słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Sala była wypełniona po brzegi i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż na wykładzie pojawiło się niemal 150 osób. Niezmiernie nam miło, że przedsięwzięcia SKNK są tak dobrze odbierane przez społeczność studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.


 dsc09771 kopiowanie