W dniach 14-17 maja 2014 r. odbyły się II Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne, zorganizowane przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Do pracy nad śladami kryminalistycznymi zaproszone zostały 4 uczelnie:
> Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, reprezentowana przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii,
> Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, reprezentowana przez Koło Naukowe Kryminalistyki,
> Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie, reprezentowany przez Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki,
> Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, reprezentowany przez Studenckie Koło Kryminalistyki.
Niestety w związku z nieobecnością Studenckiego Koła Kryminalistyki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do konkursu przystąpiły jedynie 3 zespoły. W zamian za nieobecny zespół, udział w II Ogólnopolskich Studenckich Warsztatach Kryminalistycznych wzięli studencki z Koła Naukowego Kryminalistyki Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku wraz z Opiekunem Panią dr Grażyną Kędzierską.
Celem przedsięwzięcia były teoretyczne i praktyczne aspekty dotyczące oględzin miejsca zdarzenia. Miejscem spotkania podczas części teoretycznej był kampus Wyższej Szkoły Policji. Natomiast część praktyczną warsztatów zorganizowano na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Wałpusz, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Uroczyste rozpoczęcie II Ogólnopolskich Studenckich Warsztatów Kryminalistycznych miało miejsce w środę 14 maja br. Wydarzenie to zostało uświetnione obecnością przedstawicieli Kadry Kierowniczej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: Pani Prorektor ds. studenckich Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - insp. dr hab. Izabeli Nowickiej oraz Pani Kierownik Zakładu Kryminalistyki, Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem, Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego - podinsp. dr Magdaleny Zubańskiej. Ponadto swoją obecnością zaszczycili również: opiekun SKNK kom. Arkadiusz Błaszczuk, mł. insp. dr Renata Włodarczyk, dr Hanna Bobińska, kom. Zbigniew Dąbrowski oraz asp. Rafał Kotapka.
Program pierwszego dnia warsztatów obejmował prelekcje członków SKNK, które były poświęcone problematyce rodzajów śladów kryminalistycznych: daktyloskopijnych, biologicznych, mechanoskopijnych, osmologicznych oraz traseologicznych. Dnia 15 maja uczestnicy przystąpili do weryfikacji utrwalonej wiedzy teoretycznej biorąc udział w konkursie wiedzy teoretycznej. Następnie została realizowana część ćwiczeniowa w przygotowanych przez organizatorów symulowanych miejscach zdarzeń usytuowanych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Wałpusz, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami, członkowie kół podjęli się ujawniania i zabezpieczania, pod względem technicznym i procesowym, śladów kryminalistycznych. Ostatni dzień poświęcony był konkursowi praktycznemu pt.: „Najlepszy studencki zespół oględzinowy”, podsumowaniu oraz zakończeniu warsztatów. Podczas konkursu rywalizacja, przebiegająca w formie zabawy, była wyrównana do ostatniej chwili.
Wyniki zespołów różniły się zatem niewielką liczbą punktów. Klasyfikacja ogólna łącząca część teoretyczną i praktyczną, przedstawiła się w następujący sposób:
I miejsce z wynikiem 96/120 pkt. - Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie,
II miejsce z wynikiem 87/120 pkt. - Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie,
III miejsce z wynikiem 73/120 pkt. – Koło Naukowe Kryminalistyki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
II Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne pozwoliły na wymianę wiedzy kryminalistycznej pomiędzy uczestnikami. Oprócz korzyści naukowych, wydarzenie to pozwoliło nawiązać przyjaźnie, które będą stanowić fundament do dalszej współpracy.